A 2020. január 1. napján hatályba lépett szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény egyértelmű célként jelöli ki, hogy a szakképzésben részt vevő tanulók a munkavégzéshez szükséges gyakorlati tapasztalatot ne tanműhelyben, hanem valós ipari körülmények között szerezzék meg. Ebben segít a duális képzőhely.
A duális szakmai oktatás lehetőséget biztosít korszerű, átfogó tudás megszerzésére úgy, hogy a tanuló a munkavégzésért jelentős összegű munkabérben részesül.
A duális képzés olyan középfokú szakképzési forma, amely során az intézményben, illetve a munkaerőpiaci szereplőknél, cégeknél folyó szakmai oktatás párhuzamosan, egymást kiegészítve történik. Duális szakmai oktatásban a szakirányú oktatást biztosító vállalatnál a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a vállalati kultúrát, versenyképes tudással és gyakorlattal lép a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezése után.
Miért érdemes bekapcsolódni a duális képzésbe?
A TANULÓNAK:
Vállalati kultúra és technológiák megismerése, jobb elhelyezkedési esélyek
A duális szakmai oktatás számos előnnyel jár, ezért fontos, hogy a lehető legtöbb tanulónak, képzésben részt vevő személynek legyen lehetősége a szakirányú ismereteket valós munkakörülmények között elsajátítani. A duális szakmai oktatásban részt vevő diákok közreműködnek a céges projektekben, megismerik a vállalat által alkalmazott technológiákat, és az így megszerzett gyakorlati tudást az elméleti tudás számonkérésében is kamatoztathatják. Elsajátíthatják a vállalati kultúrát, a XXI. század kihívásainak megfelelő munkaeszközök használatát, a szakma olyan rejtelmeit, melyeket csak hosszú évek gyakorlata tesz elérhetővé. Az ismeretszerzés a munkafeladatok végrehajtásával történik a duális képzőhely szakemberei segítségével. A duális szakmai oktatásban a tanulók már tanulmányaik során munkatapasztalatot szereznek, ami által növekednek elhelyezkedési esélyeik. Az igazán jól teljesítő diákok szinte biztos álláslehetőségre számíthatnak annál a cégnél, ahol szakirányú tanulmányaikat folytatták.
Munkabér
A duális szakmai oktatásban részt vevő tanulók (képzésben részt vevő személyek) a velük kötött szakképzési munkaszerződés alapján munkabérre jogosultak. Ennek összege – a tanuló és a duális képzőhely megállapodása alapján – legalább 100 ezer, legfeljebb 170 ezer forint, amelyet csak a társadalombiztosítási járulék terhel. A munkabér megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló szakmai felkészültségét, tanulmányi eredményeit is.